Synchronizacja między komputerami: Dropbox

Czasem wygodnie jest mieć zawsze aktualną bazę programu Faqt na dwóch (kilku) komputerach np. aby na domowym komputerze móc uzupełnić, sprawdzić dane w programie lub kontynuować pracę.
Pomoże nam w tym darmowa usługa Dropbox (korzystając z tego linku dostajemy dodatkowe 500MB darmowej przestrzeni w Dropbox).

Jak zacząć:
Na wszelki wypadek robimy kopię bazy (Ustawienia->Zrób Kopię bazy).
Gdy już mamy konto Dropbox i zainstalowaną poprawnie aplikację Dropbox na komputerach, należy zamknąć program Faqt [+Q lub +W] i do teczki Dropbox przenieść bazę danych FAQT.USR z teczki programu Faqt.
Zrzut ekranu 2013-02-16 o 14.00.06
Po skopiowaniu bazy FAQT.USR do teczki Dropbox'a należy ją usunąć z teczki programu Faqt.
Po tym tworzymy skrót pliku bazy danych w teczce Dropbox'a (⌘+L lub za pomocą menu kontekstowego ctrl+klik na ikonce FAQT.USR jak na obrazku niżej).
Zrzut ekranu 2013-02-16 o 14.02.21
Utworzony skrót przenosimy do teczki z programem Faqt (w miejsce oryginalnego pliku FAQT.USR) i modyfikujemy nazwę (kasujemy dodatek, tak aby pozostała nazwa FAQT.USR).

Zrzut ekranu 2013-02-16 o 14.02.49

No kolejnych komputerach instalujemy program Faqt usuwamy jeszcze „pustą” bazę danych FAQT.USR i w jej miejsce umieszczamy skrót do pliku FAQT.USR znajdującego się w ich teczkach Dropbox (sposobem jak wyżej).

Podobne możemy synchronizować bazę programu Faqt między Mac i Windows (plik FAQT.USR jest dla obu systemów identyczny).

Należy zawsze pamiętać aby uruchamiać program Faqt po zakończeniu synchronizacji bazy w Dropboksie (aby mieć aktualne dane i aby nie powstał tzw. „konflikt” gdy bazy na różnych komputerach mają rożną treść). O synchronizacji informuje nas ikonka: Faqt-dropbox. Aktualne (zsynchronizowane) pliki mają znaczek: Faqt-Dropbox